Jakie części samochodowe warto kupować?
Naprawa samochodu często wiąże się z niemałymi wydatkami – dotyczy to nie tylko kosztów usług, lecz także cen zakupu poszczególnych komponentów. Szukanie oszczędności na siłę może jednak wiązać się ze sporym ryzykiem. Na jakie części samochodowe warto stawiać?
W sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych możemy znaleźć wiele części samochodowych, które z pozoru są jednakowe, lecz ich ceny znacznie różnią się od siebie. Co jest tego powodem? Wynika to przede wszystkim z pochodzenia danego komponentu – kierowcy mają do wyboru oryginalne elementy, zamienniki zatwierdzone przez producenta samochodu czy tańsze, nieoficjalne części. Na wielu stronach internetowych z takimi produktami, na przykład Auto Parts 24, można spotkać propozycje ze wszystkich tych kategorii.
Kategorie części zamiennych
Oto najczęściej wykorzystywane oznaczenia części zamiennych:
- O (OE) – całkowicie nowe komponenty wykorzystywane przy produkcji pojazdu. Są to w pełni oryginalne części, sprzedawane głównie w ASO. Ich cena jest najwyższa, jednak w zamian za to możemy liczyć na najlepszą jakość wykonania oraz perfekcyjne dopasowanie do samochodu.
- Q (OEM, OES) – części na tzw. pierwszy montaż; są wytwarzane przez te same firmy, co produkty z kategorii O, jednak z logo producenta części zamiast marki wytwarzającej dany samochód. Nie powinny odstawać od nich pod względem jakości, a cena wynosi z reguły 15–20% mniej. Istotną różnicą w stosunku do oryginalnych komponentów jest dostępność: części oznaczane literą Q można zakupić w hurtowniach, ale nigdy nie będą oferowane przez ASO.
- P (AM) – nieoryginalne zamienniki, przy których producenci deklarują jakość porównywalną z oryginalnymi częściami; przeważnie jednak standard wykonania i dopasowanie do pojazdu mogą nieco odstawać od powyższych kategorii. Największą zaletą jest cena takich komponentów.
- Z – zamienniki wykonywane z użyciem innych materiałów lub technologii. Przeważnie są najtańsze, ale ich zastosowanie może wpłynąć na wartość i pracę pojazdu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie części samochodowych?
Istnieje wiele ważnych kwestii, które warto mieć na uwadze przy zakupie części do samochodu. Jedną z najważniejszych jest kompatybilność danego elementu z pojazdem – należy przy tym pamiętać, że nawet wersje danego modelu, których data produkcji różni się o kilka miesięcy, mogą mieć nieco inne wymagania. W praktyce oznacza to, że do samochodu na przykład z pierwszego kwartału 2020 roku części wyprodukowane 2–3 lata wcześniej mogą być nieodpowiednie. Jeśli chcemy postawić na komponenty używane, istotny będzie także stan zużycia danej części. To szczególnie ważne w przypadku elementów zawieszenia i innych produktów wpływających na bezpieczeństwo podczas jazdy. Więcej szczegółowych informacji na temat części samochodowych można znaleźć m.in. w artykule na stronie kb.pl.
Zobacz również:
- Autoryzowany Serwis Obsługi Volvo: Bezpieczeństwo i jakość w jednym
- Zalety z zakupu używanego Volvo z gwarancją
- Dobór akumulatora do samochodu. Gdzie kupić i na co zwrócić uwagę, kupując nową baterię?
- Awaria samochodu w trasie – co zrobić?
- Wynajęty samochód na ferie – jak dobrać odpowiedni?